Co słuchana muzyka mówi o Tobie?

żurnalista

Jest osobą twardo stąpającą po ziemi. Głównie milczy, ale bezustannie obserwuje za to świat wokół niej. Przyjaciele mówią, że jest złośliwa, a ona im za to z uprzejmie dziękuje. W wolnym czasie słucha muzyki wszelkiej maści, trzymając przy tym ołówek w garści. Jest fanką fantastyki i komiksów, sama też je tworzy. Uczy się wszystkiego metodą prób i błędów, bo w życiu nie ma nic zabawniejszego. A formalnie rzecz ujmując: dwie nogi, dwie ręce, głowa pośrodku, czyli – jakby nie patrzeć – człowiek.

 3 min. czytania
 0
 52
 15 października 2015
rys. Angelika Kruczek
Jednym zdaniem: Jak muzyka kształtuje naszą osobowość.

Jason Rentfrow wraz z Samem Goslingiem postanowili przebadać ponad 36 tysięcy ludzi z różnych stron świata. Sprawdzili ich cechy osobowości i poprosili o ocenę 104 gatunków muzycznych. Na tej podstawie naukowcy wciągnęli wnioski dotyczące relacji między gatunkiem muzyki a charakterem człowieka. Oto, co ustalili.

Muzyka klasyczna

Osoby słuchające tej właśnie muzyki są dojrzałe. W codziennym życiu szukają spokoju, ładu i harmonii. Stronią od imprez w dyskotekach, wolą delektować się dziełami mistrzów w zaciszu własnego domu bądź w operach. Tego gatunku słuchają przede wszystkim osoby starsze, lecz nie jest to regułą.

Rock

Osoby słuchające mocniejszych brzmień są pewne siebie i swoich racji. Doskonale wiedzą, czego chcą i jaką drogą podążają. Z drugiej strony nie są pochłonięte bez reszty przyziemnymi problemami. To często ludzie kontrowersyjni, a nawet buntowniczy.

Jazz

Fani tego gatunku lubią nocne życie, są otwarci na świat i niezwykle wrażliwi. Ludzie słuchający jazzu są ekstrawertykami i mają wysokie poczucie własnej wartości.

Hip-hop

Osoby słuchające hip-hopu są charyzmatyczne i nie boją się mówić tego, co myślą i czują. Uwielbiają rywalizację i chcą dominować, dlatego są postrzegane jako agresywne i mające skłonność do łamania ogólnie przyjętych norm społecznych. Wraz z rozpowszechnieniem tego gatunku tradycyjny wizerunek hip-hopowca uległ jednak zmianie.

Muzyka instrumentalna

Fani instrumentalistów są niezwykle kreatywni. Mają doskonałe rozwiniętą wyobraźnię, ale bywają także zmienni, gdyż są podatni na różnorodne nastroje. To z kolei świadczy o wielkiej wrażliwości emocjonalnej oraz rozbudowanej empatii. Muzyki instrumentalnej słuchają w szczególności artyści, dla których jest ona nieocenionym natchnieniem.

Dance

Fani dancu są pogodni i otwarci. Lubią zabawę oraz aktywne spędzanie czasu. Są silnymi osobami o dużej asertywności.

Pop

Osoby słuchające tej właśnie muzyki są szczere, lubią ciężką pracę, ponadto mają bardzo praktyczne podejście do życia. Mimo tych cech życie z nimi wcale nie jest takie łatwe, ponieważ potrafią być także bardzo zmienne. W zależności od słuchanej muzyki ich nastrój może się zmieniać.

Badania pozwoliły także wskazać jaki jest wpływ charakteru muzyki na charakter odbiorcy.

Kompozycje złożone, zmuszające do przemyśleń

W najprostszy sposób osoby te można opisać jako stabilnych emocjonalnie, niezwykle inteligentnych oraz otwartych na nowe doświadczenia ludzi. Są niezwykle zdolnymi rozmówcami o bogatym zasobie słów. Charakteryzują się także liberalizmem politycznym.

Intensywne i buntownicze kompozycje

Osoby towarzyskie i bardzo żywiołowe. Nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu, wciąż szukają nowych doznań. To doskonali rozmówcy o wysokiej inteligencji, uwielbiają sport oraz wszystko, co z nim związane. Mają silne nastawienie na dominację w grupie.

Konwencjonalna muzyka oraz klasyka

Ludzie ci charakteryzują się niezwykłą pewnością siebie, a także silnym poczuciu własnej wartości. Są sumienni i ugodowi. Posiadają silne cechy ekstrawertyczne, przez co są niejednokrotnie duszą towarzystwa.

Energetyczna i rytmiczna

Takiej muzyki będą słuchać osoby uwielbiające ruch w wszelkiej postaci. Są atrakcyjni fizycznie, a przy tym niezwykle towarzyscy. Szukają możliwości nowych doświadczeń. Mają wyjątkowo ugodową osobowość i łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

Okazuje się także, że muzyka jest jednym z najczęściej poruszanych tematów wśród ludzi, którzy słabo się znają. Osoby, na których przeprowadzono badanie, potrzebowały około sześciu tygodni, nim zaczęły rozmawiać ze sobą na inny temat. W dodatku Rentfrow i Gosling dowiedli, że słuchanie muzyki znajduje się na drugim miejscu wśród czynności, którymi zajmujemy się w czasie wolnym.

Badania pokazały też, jak ważną częścią naszego życia jest muzyka oraz jak wielki wpływ ma na ludzki charakter. Nie da się ukryć, że utwory jakich słuchamy, definiują nas. Pokazują ukryte w nas samych tajemnice, których często nie jesteśmy świadomi. To jest właśnie największa magia muzyki.

Autorka tekstu jest również autorką głównego rysunku

Udostępnij na  (52)Skomentuj