Angelika Kruczek
Angelika Kruczek
żurnalista

Jest osobą twardo stąpającą po ziemi. Głównie milczy, ale bezustannie obserwuje za to świat wokół niej. Przyjaciele mówią, że jest złośliwa, a ona im za to z uprzejmie dziękuje. W wolnym czasie słucha muzyki wszelkiej maści, trzymając przy tym ołówek w garści. Jest fanką fantastyki i komiksów, sama też je tworzy. Uczy się wszystkiego metodą prób i błędów, bo w życiu nie ma nic zabawniejszego. A formalnie rzecz ujmując: dwie nogi, dwie ręce, głowa pośrodku, czyli – jakby nie patrzeć – człowiek.

Wielki powrót zapomnianych mistrzów. Ginące profesje

 5 min. czytania
20 stycznia 2016

Człowiek posiada niezwykłe umiejętności, dzięki którym jest w stanie podjąć się każdego wyzwania. Niektórzy opanowali tylko cechy potrzebne do wykonywania danego zawodu. Osiągali tytuł mistrza w swoim fachu i przyuczali młodych czeladników. To ukierunkowanie sprawiło, że ich ręczna praca stała na najwyższym poziomie. Niestety coraz więcej zawodów zostało zapomnianych, gdyż wyparł je rozwój technologiczny.

Podróżnik, wyrzutek czy uciekinier. Cała prawda o migracjach i ich powodach

 6 min. czytania
8 stycznia 2016

Od zarania dziejów ludzie przemieszczali się w poszukiwaniu lepszych terenów, uciekając przed wojnami czy klęskami żywiołowymi. Te podróże niejednokrotnie stawały się powodem rozwoju kulturowego, ale też całkowitego zniknięcia tożsamości danej grupy. Migracje istnieją także dziś, choć ich forma i przyczyny bardzo się zmieniły.

Ludzki mózg zaczyna działać jak internetowa wyszukiwarka

 5 min. czytania
5 stycznia 2016

Technologia z roku na rok rozwija się coraz szybciej, wprowadzając do naszego życia nowe udogodnienia. W ten właśnie sposób powstają oprogramowania, gadżety i inne przedmioty codziennego użytku, których celem jest ułatwienie naszej egzystencji. Wraz z rozwojem techniki zaczął się spór dotyczący jej wpływu na ludzką inteligencję. Rozwija czy ogłupia? - na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź naukowcy z całego świata.