Filmy i seriale o modzie, o których nie miałeś pojęcia

adept

Jest pasjonatką mody i szeroko pojętej kultury. Studiuje filologię polską i kształci swój warsztat pisarski. W wolnych chwilach biega po centrach handlowych lub siedzi w pierwszym rzędzie w teatrze. Wieczna romantyczka, która wieczory kocha spędzać z lampką wina i dobrą książką. Na co dzień jest mega pozytywnie nakręconą osobą, która lubi poznawać świat, szokować i zachwycać. Zawsze nosi przy sobie rewolwer zdobiący jej żebra, maksymę dzięki której poznaje siebie, a w najbliższym czasie ma w planach nową dziarę - odbicie swoich ust na szyi. W przyszłości albo przeczytacie jej książkę albo będziecie uważać ją za nową Annę Wintour.

 5 min. czytania
 0
 30
 23 listopada 2015
pixabay.com
Jednym zdaniem: Moje zestawienie nieznanych, a zarazem genialnych filmów i seriali o modzie

Wstajesz rano i twierdzisz, że nie masz się w co ubrać, a szafa jest pełna nowych rzeczy? Gdy wchodzisz do galerii handlowej, Twoja przyjaciółka nie może wyciągnąć Cię z niej przez 5 godzin? Jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami w świecie mody, a każdy fashion week znasz na pamięć? Osobistości w świecie mody masz w jednym placu? W takim razie musisz to przeczytać. Będzie o modzie w filmach i serialach. Ale spokojnie, nie o „Seksie w wielkim mieście”, „Gossip Girl” czy Diabeł ubiera się u Prady. To zupełnie nieoklepane pozycje.

„Pret-a-porter” (1994)

Dwa razy do roku śmietanka towarzyska z całego świata zbiera się u wrót Paryża na najbardziej wyczekiwane wydarzenie w roku – pokaz mody najpopularniejszych projektantów. Jednak najciekawsze jest to, co dzieje się za kulisami. Co mają do ukrycia, kreatorzy, modelki czy fotografowie? Nie można powiedzieć, żeby ta pozycja była porywająca, wybitnie śmieszna czy cudownie romantyczna. Ujmę to inaczej: to najbardziej realistyczny obraz paryskiego tygodnia mody, jak i każdego pokazu w Paryżu. W filmie zachwycić mogą przede wszystkim widoki, atmosfera, muzyka, no i genialni aktorzy: Sophia Loren, Julia Roberts czy Kim Basinger. Na ekranie nie zabraknie też najlepszych projektantów lat 90.: Soni Rykiel i Chrystiana Lacroixe! Pojawi się też Jean-Paul Gaultier.

„September issue” (2009)

Kojarzysz Anne Wintour? Taka elegancka kobietka siedząca w pierwszym rzędzie na pokazach mody. Zawsze w ubraniach od najlepszych projektantów, zawsze szykowna i zawsze krytyczna. „September Issue” ( „Wrześniowy numer”) to film dokumentalny o niej – naczelnej amerykańskiego „Vogue”. Pokazuje najgorętszy czas w roku – wydanie najważniejszego – wrześniowego numeru magazynu. Wtedy kreowane są najnowsze trendy na nadchodzący sezon, a w amerykańskiej redakcji praca wre: fruwają kartki, dział od dodatków szaleje, graficy nie odchodzą od komputera, korektorzy nie mają chwili wytchnienia. Anna nadzoruje wszystko bacznym okiem i wydaje polecenia. W sukience od Prady.

„Szalona miłość – Yves Saint Laurent” (2010)

Nikt nigdy nie mówił o Yvesie w tak piękny sposób, jak jego życiowy partner Pierre Berge. Film ma formę jego pamiętnika. Pierre opowiada o 50 latach spędzonych wspólnie z jednym z największych kreatorów mody, o burzach i namiętności w ich związku, życiu wśród alkoholu, seksu i narkomani. Berge oddaje w nim hołd człowiekowi, który w czasach nietolerancji rasowej jako pierwszy wypuścił na wybieg czarnoskóre i azjatyckie modelki, ubrał kobietę w smoking i pokazał jej nagie ciało. Jeśli ta pozycja Cię zachwyci, obejrzyj też nowszą – z 2014 roku. „Yves Saint Laurent ” opowiada o życiu samego projektanta, o jego kryzysach twórczych i problemach osobistych. Pokazuje też najważniejsze kolekcje i sukcesy Saint Laurenta. Jest krótką biografią człowieka, który odmienił świat mody.

„Gia” (1998)

Serial, który zawrócił mi w głowie. Nie dość, że główną rolę gra piękna Angelina Jolie (nagrodzona za ten występ Złotym Globem), to jeszcze opowiada o jednej z największych i najwspanialszych modelek i ikon mody – Gii Carangi. Serial został stworzony na podstawie wspomnień i pamiętników Gii. Ona sama umarła, mając zaledwie 26 lat. Chorowała na AIDS.

„Do utraty tchu” (1960)

Film pokazuje nieprzemijalność stylu. To skarbnica wiedzy o modzie. Grająca tu Jean Seberg ma fryzura na chłopczycę, a na oku rysuje czarną kreskę. Nosi pasiaste sukienki i bluzki, męski kapelusz, spodnie cygaretki i balerinki. Płaszcz lekko zarzuca na ramiona. Dodatki to tylko minimalistyczna biżuteria. Do tego ta niewymuszona nonszalancja i uśmiech! Nieprawdopodobne w tym filmie jest to, że zaprezentowany w nim kobiecy styl nie zmienił się we Francji przez ponad 50 lat!

„Mad men” (2007)

Przenosisz się do końcówki lat 50., 60. i 70. Widzisz nienaganne stroje, doskonałe fryzury i perfekcyjne makijaże. Mężczyźni wyglądają idealnie – w każdym tego słowa znaczeniu. Kobiety właśnie wtedy rozpoczynają walkę o swoje prawa. Akcja serialu toczy się w agencji reklamowej, co szczególnie ciekawe – widzimy prawdziwe kampanie, które były zrealizowane w tamtych czasach. To propozycja dla każdego, kto zachwyca się latami 1950–1980 lubi kto chce je poznać.

Udostępnij na  (30)Skomentuj