Ekranizacje słynniejsze od literackich pierwowzorów

żurnalista

Studentka kryminologii. Uwielbia kino, spacery i muzykę - od rocka, przez klasykę, po hip-hop, indie i blues. Zakochana w „Incepcji”, „Śniadaniu u Tiffany’ego” i superbohaterach ze stajni Marvela. Poza historią starożytną i kryminałami Agathy Christie, chętnie zgłębia poezję oraz podziwia geniusz Salvadora Dali. Fanka słodkiego cappuccino z dużą ilością pianki, z przyjemnością degustuje również Martini Bianco. Autorka bloga http://maturkazpolskiego.blogspot.com/.

 3 min. czytania
 6
 148
 10 grudnia 2015
Materiały prasowe
Jednym zdaniem: Czy ekranizacja może być lepsza od książkowego oryginału?

Czasami zdarza się tak, że bardzo podoba Ci się jakiś film. Szperasz, sprawdzasz, a tu niespodzianka – scenariusz powstał na podstawie książki, a Ty nie miałeś o tym pojęcia. Przed Wami pięć filmów, które sławą przebiły książki... bez których przecież nigdy by nie powstały!

#5 „Mary Poppins”

Mary to niania, którą wykreowała Pamela L. Travers. Większość dzieci urodzonych w latach 60. poznała tę postać dzięki nagrodzonemu pięcioma Oscarami filmowi o tym samym tytule. Dodam jeszcze, że Pamela była – łagodnie mówiąc – załamana ekranizacją swojej książki. Ostatnio o filmie Walta Disneya i jego literackim pierwowzorze znowu zrobiło się głośno przy okazji premiery „Ratując pana Banksa” z Tomem Hanksem i Emmą Thompson.

#4 „Helikopter w ogniu”

Film wojenny Ridleya Scotta powstał na podstawie książki dziennikarza Marka Bowdena. Powieść i film opisują przebieg amerykańskiej operacji wojskowej w Mogadiszu w Somalii w 1993 r. Choć artykuły i książka na temat wojny były poczytne, to film dotarł do zdecydowanie szerszej publiczności. Oscara za zdjęcia otrzymał Polak – Sławomir Idziak.

#3 „Forrest Gump”

Cóż, to film, którego nie trzeba przedstawiać. O skali jego sukcesu świadczy fakt, że do tej pory na całym świecie zarobił ponad 677 mln dolarów, a suma ta stale rośnie. Obraz zdobył sześć oscarowych statuetek, w tym dla najlepszego aktora w roli głównej – Toma Hanksa. Fabułę i niezapomnianą postać wymyślił w 1986 r. Winston Groom.

#2 „Wyspa tajemnic”

Film Martina Scorsese z 2010 r. to dzieło znane każdemu fanowi thrillerów. Leonardo DiCaprio i Mark Ruffalo stworzyli niesamowity duet, który przez cały seans magnetyzuje i zaskakuje widzów. Powieść Dennisa Lehane’a („Wyspa skazańców”) nijak ma się do popularności filmu, a szkoda – warto zapoznać się z twórczością tego autora.

#1 „Podziemny krąg”

„Fight club” to jeden z najlepszych filmów mojego ulubionego reżysera, Davida Finchera, więc po prostu musiał znaleźć się na pierwszym miejscu zestawienia. W 1996 r. „Podziemny krąg” był pierwszą opublikowaną powieścią amerykańskiego autora Chucka Palahniuka i choć odniosła ona sukces, to film do dziś jest symbolem, fenomenem kultury masowej i zachwyca kolejne pokolenia widzów.

Udostępnij na  (148)Zobacz komentarze (6)