Zestresowany student? Oni znaleźli rozwiązanie

żurnalista

Jako kilkuletnia dziewczynka bała się ludzi (nawet członków rodziny, którzy przychodzili w odwiedziny), więc kiedy dorosła, postanowiła zawodowo się z ludźmi kontaktować i studiować dziennikarstwo. Interesuje się sportem, zwłaszcza siatkówką. Kiedyś potrafiła nawet wymienić daty urodzenia siatkarzy, którzy w 2006 roku zostali wicemistrzami świata. Wciąż obiecuje sobie, że obejrzy wszystkie filmy z pierwszej setki rankingu Filmwebu i zapisze się na kurs tańca. Dużo czyta (w szczególności literaturę faktu) i jeszcze więcej mówi (nawet niepytana). Choleryczka. Można ją udobruchać sernikiem i wszystkim, co ma w sobie jabłka.

 2 min. czytania
 1
 23
 1
 7 października 2015
fot. Pixabay
Jednym zdaniem: Pogłaskaj zwierzaka – uspokaja lepiej niż melisa!

Powracające myśli o zbliżających się egzaminach, godziny spędzane przy komputerze czy nad książkami, narastające wątpliwości „czy dam radę?”... Stop! Na uniwersytecie w Lancashire w północno-zachodniej Anglii postanowiono pomóc zdenerwowanym studentom. Sposobem na rozładowanie negatywnych emocji przed sprawdzianami okazało się spędzanie czasu w pokoju ze szczeniakami.

Pomysł to wspólna inicjatywa samych studentów i organizacji charytatywnej Guide Dogs (zajmującej się m.in. wychowaniem i trenowaniem psów przewodników dla osób niewidomych). Studenci relaksowali się więc, spędzając czas ze szczeniakami. Zbierali też przy okazji pieniądze na pomoc organizacji: żeby odstresować się w towarzystwie psiaków trzeba było zapłacić minimum półtora funta. Same zaś zwierzęta uczyły się przebywania z ludźmi – dzięki temu mogły lepiej się przygotować do roli przewodników dla niewidomych.

Nie było oczywiście mowy o wykorzystywaniu szczeniaków. Psy miały regularne przerwy (co trzy godziny) i cały czas znajdowały się pod opieką swoich treserów. Do tego liczba studentów przebywających w pokoju została ograniczona.

Inspiracją dla zorganizowania takiego miejsca relaksu stały się badania naukowe. Specjaliści z Japonii dowiedli, że oglądanie obrazków z uroczymi zwierzętami sprzyja ostrożnemu zachowaniu i poprawia koncentrację.

Pokój ze szczeniakami po raz pierwszy otwarto w Lancashire 7 maja. Studenci odprężyli się przed egzaminami i wsparli Guide Dogs kwotą 547,97 funtów. Może warto pomyśleć o podobnym rozwiązaniu na polskich uniwersytetach? Takie obrazki naprawdę koją skołatane nerwy:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
fot. Pixabay
Udostępnij na  (23)Zobacz komentarze (1)