Znane piosenki, których słów nie znamy

żurnalista

Nazywana „generałem, który dba o swoich ludzi”, w projekcie Today – ogarniacz wszystkiego i nadworny krytyk tekstów żurnalistów. Fanka wszystkiego, co zawiera cukier, wegetarianka. Nie pije kawy, woli herbatę, którą przyswaja hektolitrami. Relaksuje się przy filmach Woody’ego Allena. Miłośniczka wysokich obcasów. Ze sportów uprawia tylko biegi do tramwaju. Przeprowadzała się trzynaście razy, od półtora roku mieszka na warszawskiej Pradze, w której zakochała się bezgranicznie. Imię odziedziczyła po bohaterce powieści o markizie Angelice, czego do tej pory nie wybaczyła rodzicom. W wolnych chwilach poszukuje muzycznych perełek.

 3 min. czytania
 0
 4
 18 listopada 2015
Pixabay
Jednym zdaniem: Czy wiesz jak ważne przesłanie płynie ze znanych popowo-rockowych kawałków The Cranberries, Midnight Oil i Madonny?

Słyszysz w radiu, a potem nucisz wpadającą w ucho melodię przez cały dzień, znany scenariusz, prawda? Muzyka towarzyszy nam każdego dnia, stanowiąc tło podczas wielu czynności. Nie skupiamy się na niej, a często tak się do niej przyzwyczajamy, że staje się niezauważalna. W pracy, sklepie, u fryzjera, a potem w domu. Nie koncentrujemy się na słowach, a warto, bo piosenka ma często drugie dno. Nawet nie przypuszczamy, że w popularnych popowo-rockowych utworach jest tyle prawdy i refleksji.

Madonna – „Papa Don’t Preach”

Temat – aborcja. Bohaterka piosenki to bardzo młoda dziewczyna, która zaszła w ciążę. Jest zagubiona, nie wie co zrobić, dlatego pyta o radę swojego ojca. Prosi go, by ten nie wygłaszał jej kazań, tylko pomógł odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji. Dziewczyna w końcu postanawia zatrzymać dziecko, wbrew radom znajomych. Jednak to nie koniec problemów w tej piosence, bowiem ojciec nie akceptuje związku dziewczyny.

Suzanne Vega – „Luka”

Utwór uwielbiany przez stacje radiowe. Niezwykle wpada w ucho. Mało osób wie, że słowa wyśpiewywane prze Suzanne Vegę jej charakterystycznym, delikatnym głosem mówią o przemocy w rodzinie. Tytułowy Luka to mały sąsiad, który ma problemy, bo ciągle „wchodzi w drzwi”. Nazywa siebie niezdarą i obwinia o sytuację w domu.

Midnight Oil – „Beds Are Burning”

Tematem piosenki jest los Aborygenów. Biali kolonizatorzy Australii niezwykle bestialsko potraktowali jej rdzennych mieszkańców. Midnight Oil śpiewają m.in., że czas oddać to, co zrabowano. Lider zespołu Peter Garrett ze swoim aktywizmem posunął się do tego stopnia, że został ministrem.

The Cranberries – „Zombie”

„Zombie” to jeden z największych przebojów w karierze zespołu. Utwór został napisany podczas angielskiej trasy w 1993 roku. Dedykowany jest pamięci dwóch chłopców, Jonathana Balla i Tima Parry'ego, którzy zginęli w zamachach bombowych zorganizowanych przez IRA w północno-zachodniej Anglii w 1993 r.

Kiedy następnym razem usłyszysz jedną z tych piosenek, skup się na słowach. Wywrze wtedy na Tobie nieodkryte dotąd wrażenie. Zapewniam!

Udostępnij na  (4)Skomentuj