Top 7 wśród zabobonów

adept

Młody egoista, zapatrzony nie tylko w siebie. Kapryśny, podobno inteligentny. Nadużywa ironii i sarkazmu. Denerwuje otoczenie, z czego czerpie perwersyjną radość. Wbrew pozorom ma poczucie humoru i dystans do siebie. W internecie nie napisał więcej niż trzy komentarze i twierdzi, że pora to zmienić. Multiinstrumentalista i stały bywalec siłowni. Lubi czytać, jak każdy, kto głośno o tym mówi. Ma sporą tolerancję zarówno na muzykę, jak i gatunki filmów czy książek. Całkiem prawdopodobne, że w jednej playliście pod „Marszem Tureckim”; ma kawałek grupy Electric Six.

 2 min. czytania
 4
 9
 18 października 2015
v1ncent.pl

Czarny kot, pechowa trzynastka, ścinanie włosów przed maturą – to znane przesądy, przez co nie wywołują już one reakcji. Nieraz jednak zdarza się nam zobaczyć osobę, która nie przechodzi pod drabiną. Czy istnieją więc inne, mniej popularne wierzenia, które mogą wywrzeć wpływ na nasze życie?

1. Jeżeli kobieta w ciąży będzie się martwić, to urodzi mańkuta

Trudno powiedzieć, skąd wziął się ten zabobon. Badacze nie potwierdzili tej hipotezy, jednakże określili inne zjawisko – władza w dłoniach i predyspozycja do leworęczności rozwija się do 10. tygodnia życia płodu.

2. Aby dziecko żyło długo, należy przeciągnąć je przez serowy krąg

Przesąd ten wywodzi się podobno ze średniowiecznej Anglii, w której to kobiety będące w stanie błogosławionym przygotowywały specjalny ser. Miał on dojrzewać dziewięć miesięcy, czyli tyle, ile trwa ciąża. Po porodzie pokarm dzielono na wszystkich członków rodziny. Pozostawiano jedynie środek sera, żeby przeciągnąć na nim niemowlaka. Dziać się to miało w dniu chrzcin.

3. By młoda para żyła długo i szczęśliwie, należy dać im do zjedzenia jabłko

Ten grecki zabobon zrodził się wraz z legendarną historią o wojnie trojańskiej. Według starożytnych, para, która na sam koniec ceremonii ślubnej zje po połówce tego samego jabłka, zapewni sobie udany i pełen szczęścia związek.

4. W trakcie kichania dusza opuszcza ciało

Przesąd pochodzący ze średniowiecznej Anglii. Podobno podczas kichania „dusza opuszcza ciało człowieka”. Jedynie odpowiedź „Na zdrowie” jest w stanie ją przywrócić. Zwyczaj ten wywodzi się z VI wieku. Wtedy to w Italii miała miejsce epidemia dżumy. Chorzy nieustannie kichali, co mogło wywołać negatywną reakcję postronnych. Pierwszy ratownik dusz, Grzegorz Wielki, miał wyrzec do jednego z dotkniętych dżumą „na zdrowie”, a ten został uleczony.

5. Wentylatory przywłaszczają ludzkiego ducha

W Korei Południowej bardzo popularne jest wierzenie, że wentylatory razem z powietrzem mogą ukraść duszę człowieka, co prowadzi do szybkiej śmierci. Na szczęście na rynku koreańskim dostępne są wiatraczki ze specjalnymi wyłącznikami, mające niwelować kradzież dusz.

6. Sprawy finansowe omawiaj przy soli

W wielu krajach arabskich do dzisiaj panuje przekonanie, że podczas rozmów biznesowych powinno się mieć przy sobie miseczkę soli. Stawiana jest ona na stole przed rozmówcą, aby ukazać mu, że ma się czyste zamiary.

7. Albinosi są magiczni

W wielu krajach Afryki wciąż popularny jest przesąd, że osoba bez odpowiedniej ilości barwnika w skórze jest wyjątkowa. Albinosi często są więc wręcz zabijani, a z ich ciał tworzy się amulety. Części ciała „wyblakłych” są w stanie obronić przed pechem i obdarzyć długim życiem. Napoje z krwi albinosów zaś słyną z tego, że leczą wszystkie możliwe choroby.

Na koniec radzę nie wierzyć w przesądy – podobno przynosi to pecha.

Udostępnij na  (9)Zobacz komentarze (4)