Świat w liczbach

W tej kategorii znajdziesz artykuły, które pomogą Ci zrozumieć świat. Bez terminologii fachowej i zbędnych słów.

#TodayWyjaśnia

Najciekawsze cmentarze świata

 4 min. czytania
16 stycznia 2016

Przestrzeń cmentarna jest miejscem zorganizowanym wedle ścisłych wyznaczników kulturowych danego społeczeństwa. Związana jest często z takimi symbolami jak znicze, inskrypcje, dekoracje, a przede wszystkim – sferą sacrum. Takie informacje wskazują, że konkretni ludzie zostali pochowani zgodnie z zasadami własnego wyznania bądź przyjętego w danej kulturze obyczaju. A te bywają naprawdę zaskakujące dla ludzi z zewnątrz.

Mów do mnie... po chińsku! – wyrażenia, które nie istnieją w żadnym innym języku

 2 min. czytania
14 stycznia 2016

Chińska cywilizacja jest jedyną w historii ludzkości, która wykazuje ciągłość rozwoju od starożytności do czasów współczesnych. Mimo postępu technologicznego i nieustannej modernizacji, Chińczycy wciąż pozostają wierni swojej tradycji. Oczywiście zwyczaje ewoluują. Obserwujemy to w każdej kulturze – zmieniają się poglądy, język. A i tak znajdujemy słowa i wyrażenia, których nie da się do końca przetłumaczyć, zrozumieć. Przyczyna jest prosta – są one ściśle związane z kulturą, duchowością i mentalnością danego państwa. Jako miłośniczka języka chińskiego, wybrałam kilka takich zwrotów i (z pomocą chińskojęzycznych znajomych) przetłumaczyłam je na język polski.

Artyści, którzy nigdy nie koncertowali w Polsce

 5 min. czytania
3 stycznia 2016

Choć są uwielbiani przez wielu Polaków, mają swoje funcluby, a ich płyty można znaleźć w rodzimych sklepach muzycznych, do tej pory nie dotarli do Polski. Którzy muzycy pomijali nasz kraj na swoich trasach koncertowych?

W podróży dookoła świata. Najpiękniejsze choinki

 3 min. czytania
26 grudnia 2015

Polskie iluminacje świąteczne z roku na rok stają się coraz piękniejsze, jednak daleko im jeszcze do dekoracyjnego szału, który wraz z nastaniem grudnia opanowuje resztę naszego globu. Zapraszamy na krótką wyprawę w poszukiwaniu wyjątkowych choinek.

Jakie świąteczne filmy oglądają widzowie na całym świecie?

 4 min. czytania
25 grudnia 2015

Od kilkunastu lat przyjęło się w Polsce, że święta bez „Kevina” to nie to samo. Tym samym Polsat co roku emituje „Kevina samego w domu” oraz „Kevina samego w Nowym Jorku” nawet kilkukrotnie. Co kraj to obyczaj, dlatego prezentujemy filmowe propozycje, bez których nie mogą obejść się mieszkańcy innych krajów.

Jak długo można nie spać?

 2 min. czytania
14 grudnia 2015

Przesypiamy jedną trzecią naszego życia. Tyle rzeczy można zrobić przez ten czas: pracować, poświęcić się swojemu hobby, pobyć ze znajomymi... A gdyby tak zredukować ilość snu? Przekonajmy się, ile można nie spać i jak ten brak snu wpływa na nasz organizm.

Nie dajmy się oszukać. Kilka porad jak kupować zdrowo i świadomie

 5 min. czytania
13 grudnia 2015

W czasie ostatnich lat zmienił się nasz stosunek do prowadzenia zdrowego trybu życia. Wstajemy wcześniej, aby porannym bieganiem dodać sobie energii, częściej sięgamy po mniej przetworzoną żywność, zwracamy uwagę na to, co jemy, czytamy etykiety. Niestety modę na aktywny i zdrowy tryb życia wykorzystują koncerny i czerpią zyski z naszej niewiedzy.

Lubisz oszczędzać? Załóż firmę w raju podatkowym

 2 min. czytania
5 listopada 2015

Cypr, Malediwy, Mauritius, Seszele. Brzmi jak idealne miejsce na urlop? Tak, ale nie tylko. Warto pomyśleć też o założeniu tam swojej firmy. Są to tak zwane raje podatkowe, a to oznacza, że można tam zaoszczędzić na płaconych państwu podatkach.

Czy brytyjscy żołnierze nie mają własnych, pieprzonych domów? Irlandia, niepodległość i muzyka

 6 min. czytania
4 listopada 2015

Gdy na Euro 2012, pod koniec meczu Irlandii z Hiszpanią, wszyscy kibice z zielonej wyspy poderwali się z miejsc i zaczęli śpiewać „The Fields of Athenry”, nie było widza, po którego plecach nie przebiegłaby gęsia skórka. Tysiące gardeł w obliczu klęski ich drużyny odśpiewało najpiękniejszą patriotyczną pieśń, jaką kiedykolwiek napisała ludzka ręka.

Najlepsze cytaty z zagranicznych filmów

 6 min. czytania
4 listopada 2015

Wiele dialogów filmowych weszło na stałe do języka potocznego, choć ludzie, którzy używają tych cytatów, nie zawsze znają pochodzenie swoich słów. Przed Wami ranking 10 najlepszych cytatów z zagranicznych filmów.

Krem z wodorostów czy paella? Kulinarne smaki z Gran Canarii i Majorki

 5 min. czytania
9 października 2015

Wycieczka z przewodnikiem albo kupioną w hotelu mapą? To zdecydowanie za mało! Dopiero poznanie smaków regionu daje nam pełną wiedzę na temat miejsca, w którym się znajdujemy. Nowe kulinarne potrawy miałem ostatnio okazję spróbować na hiszpańskich wyspach: Gran Canarii oraz Majorce.

101-letnia malarka, której obrazy zostały sprzedane za ponad 100 tysięcy dolarów

 2 min. czytania
7 października 2015

Kiedy Babcia Moses, bo tak została nazwana, była młodą dziewczyną, mieszkała na farmie w Greenwich i od zawsze chciała malować. Budziło to dezaprobatę u jej rodziny, której zdaniem przeznaczeniem kobiety jest wyjście za mąż, urodzenie dzieci i praca, która sama się nie wykona. Poszła za radą rodziny i zrezygnowała ze swoich marzeń.