Słowa związane z modą, których znaczenia nie znasz

adept

Jest pasjonatką mody i szeroko pojętej kultury. Studiuje filologię polską i kształci swój warsztat pisarski. W wolnych chwilach biega po centrach handlowych lub siedzi w pierwszym rzędzie w teatrze. Wieczna romantyczka, która wieczory kocha spędzać z lampką wina i dobrą książką. Na co dzień jest mega pozytywnie nakręconą osobą, która lubi poznawać świat, szokować i zachwycać. Zawsze nosi przy sobie rewolwer zdobiący jej żebra, maksymę dzięki której poznaje siebie, a w najbliższym czasie ma w planach nową dziarę - odbicie swoich ust na szyi. W przyszłości albo przeczytacie jej książkę albo będziecie uważać ją za nową Annę Wintour.

 4 min. czytania
 0
 17
 16 grudnia 2015
fot. Pixabay
Jednym zdaniem: Mały modowy słownik Vicki

Okazuje się, że nie każdy wie, co to „charmsy”. Przypuszczam też, że nie wiecie, co to degolówka, fedora czy tutu. Bardzo passe! Zapraszam więc na krótki przewodnik po modowych słówkach.

Furażerka

Inaczej „pierożek”. Najprościej mówiąc, jest to rodzaj prostej czapki bez daszka, o podłużnym kształcie. Najczęściej była noszona przez mężczyzn. Wykorzystywana w wojsku. W wersji zimowej – ocieplana bądź futrzana. W okresie Księstwa Warszawskiego, używano furażerki francuskiej. Charakteryzowała się długim, szpiczastym stożkiem, spadającym na lewą stronę. Zakończona była chwastem (ozdoba w postaci pęczka nici – trochę taki dzisiejszy brelok, frędzel czy koralik). Później wprowadzono furażerkę okrągłą – typ rosyjski.

google.pl

Fedora

Rodzaj kapelusza męskiego powstały w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Najczęściej filcowy, z wgłębieniem wzdłuż głowy. Nazwa pochodzi od księżniczki Fedory Romanowej, która nosiła podobne nakrycia głowy. Dziś fedora jest jednym z najpopularniejszych kapeluszy.

google.pl

Gawroszka

Na pewno ma ją Wasza mama lub babcia. Jest to rodzaj apaszki, szala, ręcznie malowanego, najczęściej jedwabnego. Dziś noszona przez kobiety, kiedyś był to ulubiony element gawrosza –paryskiego ulicznika.

google.pl

Mufka

Używana zimą przez rosyjskie caryce. Często robiona ze zwierzęcego futra. Jest to rodzaj tunelu z rzemykiem na szyi, który chroni dłonie przed zimnem. Od zawsze była przede wszystkim elementem stroju kobiecego. Dziś obserwujemy ją coraz rzadziej.

google.pl

Degolówka

Jest to czapka wojskowa typu „kepi” francuskiego (płaska ze sztywną obręczą czapka ). Bardzo popularna wśród młodzieży polskiej po wizycie w Polsce de Gaulle’a (1967 rok).

google.pl

Szarawary

Inaczej hajdawery. Noszone na Wschodzie, w Polsce popularne od XVI wieku. Najprościej: są to „spodnie z dużym krokiem.” Długie, bufiaste, często kolorowe. Nosili je żołnierze niektórych formacji wojska polskiego.

google.pl

Peep-toe

Są to damskie buty z wycięciem na palce. U kobiet można je spotkać w wersji high hells. Kiedyś były popularne w wersji „na płasko”.

google.pl

Tweed

Szkocka tkanina wełniana z grubej przędzy zgrzebnej, o splocie skośnym i bardzo ścisłej strukturze, często w wielobarwne wzory. Dzisiaj możemy oglądać ją w marynarkach. I to w wersji unisex – dla mężczyzn i kobiet.

google.pl

Tutu

Na pewno kiedyś ją widzieliście, przynajmniej na deskach teatru. Tutu to stojąca, sztywna, najczęściej różowa i zrobiona z tiulu – spódnica baletowa.

google.pl

Creepersy

Buty, często sznurowane, lakierowane. Na podwyższonej podeszwie.

google.pl

Szapoklak

We Francji stał się popularny w 1823 roku. Często podczas żartów wyjmuje się z niego królika. Najprościej: jest to cylinder o specjalnej konstrukcji pozwalającej na złożenie go na płasko, używany przez mężczyzn na przełomie XIX wieku.

google.pl

Charmsy

Na koniec, nasze nieszczęsne „charmsy”. Okazuje się, że Angelika i Aga nie wiedzą, co to jest. Charmsy to małe breloczki, zawieszki, które doczepiamy do bransoletki. Często są związane z daną osobą, coś znaczą – są symbolem. Chyba na święta sprawię dziewczynom charmsa z sukienką albo może fedorą. Ewentualnie własnoręcznie wykonaną modową encyklopedię!

google.pl
Udostępnij na  (17)Skomentuj